çiçek2

18 Eylül 2013 Çarşamba

çocuğumun başarısı için ne yapmalıyım

resim internetten alıntıdır..
Öğrenci annelerine öğütler:
1*Anneler babalara göre daha bilinçlidir ve bunu değiştirmek imkansızdır :)
2*Herşey çocukta biter onu ne kadar eğitirsen eğit mayasında ne varsa onu yaşar
3*Çevresindeki acımasız çocuklar onların ebeveynleri gibi konular çook canını sıkacak hazırlıklı ol
4* A a a diyeceğin daha önce hiiç karşılaşmadığın, düşünmediğin, benim başıma gelmezlere rastlayabilirsin
5*En iyisi, en safı, masumu, en tembeli, en çalışkanı, en uysalı, en terbiyelisi, en yaramazı, en güzeli, en çirkini, en fakiri, en zengini, en beceriksizi v.s. senin çocuğun değildir. Bunların hepsidir, hiç biridir.

6*Çok nadir öğretemeyen öğretmen vardır. Öğretmen seçmekten vazgeç.
7*Kendini, eşini, sülaleni suçlama Allah bu kadar vermiş Einstein dayısı olacak hali yok
8*Servise, yolda yürürken serserilere, sapık birilerine kafayı bağlama yoksa kendini ruhsal tedavi için hastanede bulursun dahada kötüsü artık ona bi faydan da olamaz.
9*Bir kaç sabah yemedi diye okulda arada abur cubur aldı diye kahrolma sanki sen kendi ellerinle eve dadak madak almıyor musun? Anne acıktım dediğinde hiç mi bekletmiyorsun?
10*Sen hayatında hiç yalan söylemedin mi? Noldu şimdi yalancılar başı mısın?
11*Okuldaki tuvaletler pis mi? sabun yok mu? tuvalette büyük çocuklar onu korkutuyor mu? öğretmeninden izin alamadığı için altına mı kaçırıyor? varsın kaçırsın. Mecbur kalınca gider.
12*Bir elinde çanta, bir elinde spor çantası, bir elinde beslenme, bir elinde şemsiye kaç eli mi var?Yinede sen elinden tutma.Yalnız yürüyemezse büyüyemez.Boyu büyür ama...
13*Ne oldu hayallerini mi kırdı. Senin başaramadıklarını o da mı başaramadı... Kimsenin suçu yok sakin ol ne dövün, ne üzül..Kader..
14*Okulda dayak mı yiyor, parasını mı çalıyorlar veya korkutarak mı alıyorlar , öğretmenlerde mi ilgilenmiyor, babasına desen okulu birbirine mi katar çare yok iş sana düşüyor..Bi tek annem olsun bana yeter.. :)
15*Biliyorum zaten öğretmenler bişey öğretmiyor hep sen ilgileniyorsun :))
16*Hiç dinlemiyor hiiiiç..Sen anlatırken kalemi düşüyor, silgiyi bulamıyor, boş boş bakıyor, daha konuyu anlatmadan tamam tamam anladım diyor... Performanstan 100 alanda sensin, çaktırma, hatta arada havanı at 100 alan benim diye..
17*Şimdi bu gripte nereden çıktı..Offf okuldan geri kalacak...Oğlum arkadaşlarının telefonu yokmu öğrenseydin derslerini..Tamam tamam ben yarın öğretmeninden alırım..Oğlanında çok umuruydu :) Alsan nolcak yine sen yapıcan.
18*Zaten sınıfta herkes senin çocuğunla uğraşıyor kesin sınıf değiştirmelisin.. A a aaaaa bu sınıfta aynııı...!
19*Zaman değişmiş ayol bizim zamanımız dediğin an sen yaşlanmışın kim takar seni
20*Ergenliğe mi girdi acaba, erken galiba, google amca bıkar artık sorularından, kesin bi doktara gitmelisin..Ya boyu uzamazsa...Ha ha haaa  .. Akışına bırak..
21*Sevmek... Kim ...Yok yaaa.. Ne anlarlar..Yok canıım..Başkalarının  ki sever ama benim kinin hiç o taraflarda bezi yok baksana yaklaştırmıyor bile..Tabi tabi seninkinin duyguları alınmış ya.. Sen de aynen öyleydin Kutsal Meryemana :)
22*Benim çocuklarım aslında başarılıymış yani baksana neler var neler...Evet hayatım haklısın okumuş ama adam olamamış..Ayyyy kötü hastalık mı varmış vah vah keşke sağlıkları olsunda başka birşey istemem. Gerçek mi mühendis olmuş ama sinir ilaçlarıyla zor işe gidiyor, Yazık ne anne var ne baba, Ne güzel bi evimiz var içinde çoluk çocuk, Demek okul yok ki gitsinler....Namazda ne dua ettiğni unutma 'Hakkımızda hayırlısı..'

       Velhasıl biz anneler ne kadar yapsak azdır, çocuklarımız ne kadar başarılı olsalar yetmez... Bir gün öyleyiz, bir gün böyleyiz. Ama şükredeceklerimizi unutmazsak, rızkı verecek, nasip edeceği bilirsek daha sakin olabiliriz. Tabiki yan gel osman dört dönüm bostan değil...Ben hep derim önce bana siz lazımsınız çocuklar..Bi defasında oğlumun matematik öğretmeni 'bir numara , adam gibi adam' demişti oğlum için ne kadar gururlanmıştım...
     ALLAH hepimize imanlı, terbiyeli, sağlıklı, başarılı, bol rızıklı evlatlar versin canlarım, Amiin...Meriniz..

7 yorum:

tatesal dedi ki...

Çok yerinde öğütler paylaşımın için teşekkürler...Duana da amin diyorum...

reyhane dedi ki...

"Herşey çocukta biter onu ne kadar eğitirsen eğit mayasında ne varsa onu yaşar" bunu bilir buna inanırım

Adsız dedi ki...

Her çocuğun yetenekleri,fıtratı ve yapabildikleri farklı oluyor.Anne babalara düşen çocuklarının verdikleri işaretlerinden yola çıkıp onların sırrına ulaşmak galiba.çocuklarımızı bir kitap gibi okumalıyız sanki,hepsi çok değerli,satır aralarında çok şey saklıyorlar.herkes çok iyi matematik zekasına sahip olacak değilya,belki ezberi kuvvetlidir hafız olur,Rabbim merhametli,imanlı,h.z Yusuf gibi iffetli,peygamber ahlaklı çocuklar versin inş.ne kadar çok konuştum,hakkını helal et Meryem abla.

meri dedi ki...

nagehan sen çok bilinçlisin biliyorum inşallah sonuçlarını alırsın ki ben inanıyorum

selma tamer dedi ki...

Herşey çocukta biter onu ne kadar eğitirsen eğit mayasında ne varsa onu yaşar aynen oyle duada amın dıyelım

marifet ellerimizde dedi ki...

aminnn canım aminn..cok güzel bır yazı olmuş teşekkürler canım

Mutluluklar Sokağı dedi ki...

EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR OKULDA DEVAM EDER KİŞİDE TAMAMLANIR HER HAL DEĞERLİ PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER SEVGİLERİMLE