çiçek2

30 Ekim 2013 Çarşamba

YE, İÇ, ŞÜKRET


yine arkadaşlarla herşey daha güzel
körfezdeyiz.. sahilde oturunca hep deniz, balık, köfteside ünlü olunca.. Bize sadece ayrıntılara takılmayıp mutlu olmak ve bol bol şükretmek kalıyor. Suriyede kedi yenebilir fetvası çıkınca insanlar açlıktan... Yaa bunlarda var çok şükür ALLAH devletimize zeval vermesin. Bizler o kadar rahatız ki öyle bir durumu hayal edemiyorum. Nazan Bekiroğlunun 'Nar Ağacı' kitabında kendi ailesini konu almış ve seferberliğe çıkan zengin, fakir halkın neler yaşadığını anlatmış. Allah bir daha göstermesin. Bir öğün atlasak eksikliğini hissediyor, parmağımıza iğne batsa sinirleniyor, yolda biri yanlışlıkla çarpsa hır çıkartıyoruz. Düşünmek, şımarmamak, şükretmek lazım. Hep diyorum ülkeni seviyorsan çok çalışacaksın... Bak şimdi köfteden nereye geldim. Kendinizi mutlu edin anacıklarım :)

kolay tuzlu kurabiyeMalzemeler
* 3 yumurta
* 1 pk. kabartma tozu
* 1 tatlı kaşığından az tuz
* 3 yemek kaşığı yoğurt
* 1 çay bardağı sıvıyağ
* un

Yapılışı
Yumurta ( 1 tanesinin sarısı üzeri için ayrılacak), sıvıyağ ve yoğurdu yoğurma kabınızda karıştırınız. Un, kabartma tozu ve tuzu aynı anda ilave ediniz. Kulak memesi kıvamında yoğurunuz. Küçük toplar halindeki hamurlarınızı elinizle düzleştirip peynirli domatesli harçtan koyunuz kapatınız.Yumurta sürüp 180-200 derecede pişiriniz afiyet olsun...

Kızım Berika yaptı belirtiyimde ... :)

28 Ekim 2013 Pazartesi

SALAMURA ZEYTİN

pazardan aldığım zagudaları ( Trabzonda böyle diyoz)  yıkayıp, hafif ezip ( ben ceviz kıracağıyla yaptım) kavanoza koyuyorum. 2 günde bir suyunu değiştiriyorum. 10 gün sonra yiyeceğim kadar alıp bolca tuzlayıp yiyorum Hepsi budur.. İYİ BAYRAMLAR TÜRKİYEM

24 Ekim 2013 Perşembe

ekmek pizzasıeminim herkesin sevdiği pratik kahvaltılık bu. Ama ne yalan söyliyim ben işten gelip akşam yemeği için yapmıştım. Yanına bi de çay misss. Siz pazar kahvaltısına yapın neşenizi bulun kuzucuklarım  :)

Fırın tepsisini hafif yağlayın (hangi yağ olsa fark etmez) üzerine ister sütle ıslatılmış,ister suyla ıslatılmış, istersenizde sade ekmekleri koyun..

Gelelim üst malzemeye derin bir kaba sucuk, kaşar, domates, yeşil biber,zeytin,maydanoz az kekik
karışımı yapın ekmeklerin üzerine bolca koyun. Doooğru 180 derece fırına ... Afiyetler olsun yarasın...

Bu gün Cuma her ne kadar Müslüman ülkede olsakta tatil olmasada  Cuma gününüz mübarek olsun. Hayırlara vesile olsun..

23 Ekim 2013 Çarşamba

16 Ekim 2013 Çarşamba

Bayramın 2. günüBaramın 1. günü çok yoğun ve malum yorgun geçti. 2. gün çocukların istekleri ve yine ziyaretlerle bol kavurmalı, tatlılı, börekli geçti.
benden başka herkes bindi sanki saçma geldi bana utandım mı ne :)


böyle bir köyde kurmuşlar çifliği çok beğendim


çaysız olmaaz
mutlu bayramlarınız olsun güzeller

10 Ekim 2013 Perşembe

zilhicce ayı

Zilhicce Ayı

 Resulullah (sav):"Bu on gunun hayir ve bereketinden mahrum kalana yaziklar olsun" buyurdu
Peygamberimiz (sav) diyor ki:

Bir gün Musa Peygamber (as), "Ey Rabbim!"der"Bunca dua ettim hiçbirini kabul etmedinSöyle bana, sana nasıl ve ne zaman dua edeyim?" Bu soruya Yüce Allah (cc) şöyle cevap verir: "Ey Musa!Zilhicce ayı nın ilk 10 günü, La ilahe illallah cümlesini söyle ki dileğini yerine getireyim"

Bu defa HzMusa, "Ey Rabbim, o cümleyi bütün kulları söylüyor" derYüce Allah da kendisine şöyle cevap verir "Ey Musa!Zilhicce ayının ilk 10 günü içinde BIR defa , LA ILAHE ILLALLAH diyen kimsenin bu sözleri amel terazisinin bir kefesine, 7 kat gök ile 7 kat yer de diğer kefesine konulsa şüphesiz ki birinci kefe ağır basar"

Peygamberimiz (sav) diyor ki:

Allah (cc) Adem peygamberi zilhicce ayının ilk 10 gününün birinci günü affetmiştirİşte bu günde oruç tutan kimsenin Allah (cc) ufak-tefek günahlarını affederAllah (cc), Yunus Peygamberin duasını Zilhicce ayının ilk onunun ikinci gününde kabul ederek kendisini balığın karnından dıþarı çıkarmıştırBu günde oruç tutan kimse, en ufak bir günah işlemeksizin,bir yıl ibadet etmis gibi sevap kazanır

Zilhicce'nin üçüncü günü Allah (cc) Zekeriya Peygamberin duasını kabul ettiBugünde bir dilekte bulunanların dileğini Allah (cc) muhakkak yerine getirir

Zilhicce'nin dördüncü günü İsa Peygamberin Doğduğu gündürBu günde oruç tutanlardan Allah (cc) umutsuzluk ve yoksulluk gibi kaygıları kaldırırO kimseler aynı zamanda kıyamet günü iyi kullarla beraber olacaktır

Beşinci günü Musa Peygamberin doğum günüdürBu günde oruç tutan kimse münafıklıktan ve kabir azabından kurtulur

Altıncı günü Allah (cc), sevgili peygamberi Hz Muhammed (sav)'e hayır kapılarını açarBu günde oruç tutanlara Allah (cc) rahmet nazarıyla bakar ve onları ebediyen azaba uğratmaz

Yedinci günü cehennem kapıları kapanırZilhiccenin ilk 10 günü geçene kadar asla açılmazBu günde oruç tutan kimseye Allah (cc) bilgisinin kavrayamayacağı derecede sayısız mükafatlar verir

Sekizinci günü İbrahim Peygamber (as)ın kurban kesme hususundaki rüyasını, gördüğü ve düşünmeye koyduğu gündürBu günde oruç tutan kimseyeAllah (cc) bilgisinin kavrayamayacağı derecede sayısız mükafatlar verir Dokuzuncu günü arefe ( İbrahim Peygamber (as)'in oğlu Ismail'i kurban kesmesi gerektiğini anladığı) günüdür

Bu günde oruç tutan kimsenin Allah (cc) geçis ve gelecek ufak-tefek bir yıllık günahını affeder"Bu gün dininizi (islamiyeti) son olgunluk derecesine eriştirdim ve size karşı olan nimetimi tamamladım" diyen Allah kelamı bugün inmiştir


Peygamber Efendimiz (sav) bugunlerin onemini soyle ifade ediyor:

"Salih amellerin Allah'a en ziyade sevgili oldugu gunler bu on gundur! Ondaki her bir gunun orucu bir yillik oruca (sevapca) esittir. Ondaki bir gece kiyami (ibadetle ihya edilmesi) Kadir gecesinin kiyamina (ihyasina) esittir.

Peygamber Efendimizin zevcesi Hafsa (r.a) diyor ki:

"Resulullah (sav) dort seyi terk etmezdi: Asure gunu orucu, Zilhicce'nin on gunu orucu, her ay uc gun orucu ve sabahin iki rekât sunneti."

Ebu'd-Derda (r.a) Zilhicce ayinin onemini soyle anlatiyor: "Zilhiccenin ilk 9 gunu oruc tutmali, cok sadaka vermeli, cok dua ve istigfar etmelidir. Cunku Resulullah (sav):

"Bu on gunun hayir ve bereketinden mahrum kalana yaziklar olsun" buyurdu.

Zilhicce'nin ilk dokuz gunu oruc tutanin, omru bereketli olur, mali cogalir, cocugu belâlardan korunur, gunahlari affedilir, iyiliklerine kat kat sevab verilir, olum aninda ruhunu kolay teslim eder, kabri aydinlanir, Mizan'da sevabi agir basar ve cennette yuksek derecelere kavusur." (Sir'a)

Allah indinde Zilhiccenin ilk on gununde yapilan amellerden daha kiymetlisi yoktur. Bugunlerde tesbihi (Subhanallah), tahmidi (Elhamdulillah), tehlili (La ilahe illallah) ve tekbiri (Allahu ekber) cok soyleyin! (Abd b. Humeyd, Musned, 1-257)

Allahu Teâlâ'nin bereketli kildigi, Kur'ân-i Kerim'de uzerine yemin edilen, Zilhicce'nin ilk on gecesinde yapilan amellere 700 misli sevab verilecegini Peygamber Efendimiz (sav) mujdeliyor. Bugunler bizlere tevbe etme ve kisa zaman dilimlerinde tekrar cok semere elde etme firsatinin verildigi gunlerdir.

Biz de Peygamber Efendimize tabi olarak, gunduzleri orucla gecirmeli, sadaka vermeli, Allahu Teâlâyi zikretmeliyiz...

Allah yapacağımız ibadetleri ve hayru hasenatı kabul ve makbul eylesin..

PAÇANGA BÖREĞİ

1 adet yufka 3 e bölünür kenar yuvarlıkları kesilir içine kaşar, çarliston biber, domates, maydanoz,sucuk (pastırma yoktu) konulur tavada bol sıvıyağda kızartılır.
Bu arada ocak batmış kimin umurunda ...


 hemen üstteki resimdekini bi pazar sabahı kızım tam buğday unundan eliyle açıp yapmış çok lezzetli olmuştu. Bu şekilde de deneyebilirsiniz. Afiyet olsun..

8 Ekim 2013 Salı

elbezi oyaları

Bu dantel olanlar taa çeyizimden yün olanı ben yaptım. Çocuklar kakaolu ve sade süt isteyince ortaya çıktılar..

ne çok seviyorum bişeylerle oyalanmayı. İllaki çok güzel çok önemli şeyler olacak diye düşünmeden sırf beyin terapisi benimkisi..Üstelik kolları iltihaplı romatizma olan bi kadınım yani. Ben kolları romantik diyorum :)


 yakından bakın belki mütiş örneklerimden alırsınız :)
 inşallah bunlarda bebek battaniyesi olucak
eveet boncuk işi yaptığım daha doğru epey bi motif yapıp öylece bıraktığım oda takımına bakın, çook güzel bir elişi bakalım ne zaman biter..
işte bu aralar böyleyim güzeller..Kendinizi üzmeyin, her bişeyleri düşünmeyin benim gibi oyalanın :)

6 Ekim 2013 Pazar

hastayım mastayım ben bu işte ustayım

çok fena gribim şunlarla avunayım bari :)  porselen çaydanlık kırılınca ne yapılırsa onu yaptım..

 ALLAH başka acı vermesin..

a aaa küçüklüğümdeki tipitip her ne kadar form değiştirmişse de aynı sevimli surat hiç kaçırmadım hemen aldım ...

Kendinize iyi bakın grip mrip olmayın..İyi haftalar TÜRKİYEM...

1 Ekim 2013 Salı

mum ışığı

ay kıız biz ülkemin kadınları bayılırız mum ışığında yemek yapmaya ..Doğru duydunuz yapmaya , yemeğe değil. Kaçımız kaç defa mum ışığında romantik yemek yedik ki anca tv dizilerinde izliyoz sonra heriflere kapris yapıyoz sende dizilerdeki herifler gibi ol diye.. Tabii dizilerde erkekler hep holding molding sahibi, toprak ağası kelli felli herifler gerçi şu kel-linin keli bende var :)) neyse romantik yemekler, pahalı hediyeler, lüks arabalar, partiler, hizmetçiler..Kadınlar süs için yaratılmışlar sanki.... Hıh bende canım Türkiyemin cereyanları kesilince bilem durmayan romantik annesi :)  baksanıza mum ışığında fasülye pişiricem. Kıymetimi bilin evlatlarım bakın bloğuma ah benim çilekeş annem diyin :))))