çiçek2

24 Temmuz 2013 Çarşamba

ramazanın anlamı''Oruçluyken sahura kalkmamışsan, çoluk çocuğuna en sevdikleri yemekleri hazırlamamışsan, zorla uyandırıp, nazlamamışsan, sahurda gülmekten katılmamışsan,tüm komşularının yanan ışıklarından gözlerin kamaşmamışsa, sabah ezanıyla huzur bulmamış ailecek namaz kılmamışsan..... SEN HİÇ SAHUR YAŞAMAMIŞSIN.

Yarı uykulu ama sahura kalkmanın zaferiyle işine mutlu gitmemiş, gün boyu oruçluyum diye yüzün gülmemiş, insanlara hatta tüm canlılara gülümsememişsen, nefsini tüm günahlardan çekmemişsen, namazlarını daha dikkatli, ibadetlerini daha bilinçli yapmamışsan, iyiliklerini, yardımlarını gizli ve bolca yapmamışsan, akşam iftar için ALLAH ne verdiyse diyip bereketli sofralar kurmamış keşke yolda kalmış biri gelipte bizimle iftar açsa diye düşünmemişsen, ailecek yemeklerin başında adeta nefsin son kırınyılarınıda öldürerek ezanı beklememişsen, dua ile oruçunu açıp dua ile sofradan kalkmamışsan, hemen abdeste
koşup yüzünü , elini, ayağını serinletmemiş, mis kokulu seccadene sarılmamış, sabrı tesbih etmemişsen.....SEN HİÇ ORUÇ TUTMAMIŞSIN.

Zekatını, Fitreni zamanında, bolca, elin titremeden, doğru kişilere vermemişsen SEN ANLAMAMIŞSIN..

Bu ay dönüş ayıdır, kendine dönüş, özüne ilk doğduğun güne . Günahsız ve Müslüman... Ne yaptıysak yaptık ama ne... Biz inandık iman ettik, af diledik, samimi olduk, eski hallerimizi özlemle değil pişmanlıkla andık. ALLAH ın emirlerini kaydeden yüce Kuranı Kerime uyduk kimseye şirin görünmek değil maksadımız sadece ALLAH beğenilmek. MÜMİN KUL ODUK. Elhamdülillah...

ALLAH ın merhameti üzerinizden eksik olmasın ALLAH hepimize hidayet versin kardeşlerim..''Meryem..


19 Temmuz 2013 Cuma

CUMA


''Sonum yokluk olsa bu varlık niye ?''
                           Necip Fazıl

''Bütün dünya bir oyun sahnesidir. Kadın erkek  bütün insanlarda sadece oyuncudur. Her birinin giriş ve çıkış zamanları vardır.''
                             William Shakespeare

''İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar''
                                           Hz. Ali

De ki: “Sizin kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm var ya, o mutlaka size ulaşacaktır. Sonra gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah’a döndürüleceksiniz de, O size yapmakta olduklarınızı haber verecektir.”
                                                         Cuma suresi 8.

CUMAMIZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN İNŞALLAH...

16 Temmuz 2013 Salı

mutluluk

bu günlerde güzel değişiklikler var hayatımda çok şükür mutluyum.Dilerim mutluluğum artar ve sizlerede bulaşır.
Güzel arkadaşlarım hepinize sevgileeeeerr...

11 Temmuz 2013 Perşembe

dünyada dost aramaNe zaman dünyadan sıkılsam, ne zaman bana dönmek istesem, ne zaman kendim için bir şeyler yapmalıyım desem, ne zaman umutsuzluğa kapılsam, ne zaman şırmarmaktan korksam, ne zaman şükretmeliyim desem, ne zaman bir dost arasam bu seccadem bana sarılır bu tespihim elimden tutar... 
Ramazan harika gidiyor çok şükür..Kararlıyım bu ramazan yaptığım yemeklerin, masaların resimlerini koymıycam. Arada fotoluyorum ama Ramazandan sonra paylaşmak üzere..
Hepimize bol namazlı, huzurlu Ramazanlar diliyorum..

8 Temmuz 2013 Pazartesi

Ramazan


Yemekten çok maneviyatı hatırlatan Sağlıklı, Mutlu, Kardeşçe Ramazan diliyorum kardeşlerim...

http://hercaimiyimneyim.blogspot.com/ okudum ve  sizinle paylaşmak istedim..
Resul-i Ekrem Efendimiz; “Ey insanlar büyük ve mübarek bir ay yaklaştı, gölgesi başınızın üstüne düştü. Bu öyle bir aydır ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Allah o mübarek ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde nafile namazı meşru kıldı.”

Her kim oruçluya bir yudum su verirse, Allah da ona benim mahşerdeki havuzumdan öyle bir su içirecektir ki, Cennete girinceye kadar bir daha susuzluk çekmeyecektir.

Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.

Bu ay Allah için açlık ve susuzluğun, taat ve ibadetin meşakkatlerine sabır ve tahammül ayıdır. Sabrın karşılığı da Cennettir.

Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki; oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur: Allah der ki: Ağzı kokan şu kul şehvetini, yemesini, içmesini benim için terkediyor. Madem ki sırf benim için oruç tutmuş, o orucun ecrini ben veririm.

Şurası muhakkak ki, oruçlunun iftarını açtığı zaman reddedilmeyen makbul bir duası vardı.

Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir, fakat oruç başkadır. Çünkü; “Oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.” Diyor Yüce Allah.

Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin.
Oruç bir kalkandır.

Oruç sabrın yarısıdır.

Kim oruçlu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir. (Müslim, Sıyam 171, (1155); Tirmizi, Savm 26, (721)

Oruçlu iken vefat etmiş kimseye Allah kıyamete kadar oruç tutmuş sevabı yazar.

Oruç tutmak ruhu temizler imanı genişletir.

Zahmetsiz ganimet kışta tutulan oruçtur.

Ramazan orucu farz, teravih sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.

Oruç her Müslüman’ın iman ayıdır.

Ramazan orucunu tutup ölen kimse, Cennete girer.

Oruç tutun, sıhhat bulasınız.

Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutunuz! Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır.

Oruçlunun uykusu ibadettir.

Cennet’in bir kapısı var, adına “Reyyan” derler, oradan ancak oruçlular girebilir.

Yemekten ve içmekten kesilmek oruç değildir. Oruç, çirkin söz söylemekten, kötü temastan, nefsin boyunduruğundan kurtulmak ve fena hareketlerden sakınmaktır.

Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir. Oruçlu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.

Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir, fakat oruç başkadır. Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.

Bizim orucumuzla ehl-i kitabın orucu arasında hudut, sahur yemeğidir. (Müslim, 6, 60)

Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan umarak ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir.

Ramazan’da orucunu tutup da Şevval’den de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir. (R. Salihin, 1259)

Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki; oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur: Allah der ki: Ağzı kokan şu kul şehvetini, yemesini, içmesini benim için terk ediyor. Mademki sırf benim için oruç tutmuş, o orucun ecrini ben veririm.